Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata? 0
Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata?

Kiedy wychodzisz spod prysznica lub kąpieli pierwszą rzeczą, którą chcesz poczuć na skórze jest wyjątkowa miękkość ręcznika. Inwestycja w dobrej jakości ręcznik kąpielowy jest ważnym krokiem, by móc w pełni cieszyć się tym doświadczeniem. Aby Twoje ręczniki pozostały puszyste i miękkie za każdym razem, gdy ich używasz, musisz odpowiednio o nie dbać. Jest to stosunkowo łatwy i szybki proces, jednak niezbędny do tego, aby ręczniki służyły Ci przez długi czas, nie tracąc swoich walorów. Co znajdziesz w tym artykule?

  1. Jaki materiał ręczników wybrać?
  2. Jaki największy błąd podczas używania ręcznika popełnia większość z nas?
  3. Dlaczego ręczniki tracą miękkość?
  4. Najczęstsze błędy popełniane przy praniu ręczników - w jakiej temperaturze prać ręczniki?
  5. W czym prać ręczniki i jak to robić właściwie?
  6. Jak prać ręczniki przed ich użyciem, aby były miękkie?
  7. Instrukcja prania ręczników
  8. Jak czyścić zabrudzone ręczniki lub wyeliminować nieprzyjemny zapach z ręczników?
  9. Jak suszyć ręczniki, aby były puszyste?
  10. Jak suszyć ręczniki w suszarce bębnowej, czyli najlepszej metodzie na suszenie ręczników?
  11. Jak zmiękczyć zniszczone ręczniki?
  12. Jak często prać ręczniki?
  13. Jak przechowywać ręczniki?
  14. Wskazówki jak dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata
  15. Wskazówki dotyczące prania i pielęgnacji określonych rodzajów ręczników
  16. Gdzie kupić ręczniki?

Jaki materiał ręczników wybrać?

Pierwszym istotnym krokiem w procesie pielęgnacji ręczników jest wybór wysokiej jakości materiału, z którego są one produkowane. Nasza odpowiedź jest tutaj jednoznaczna – postaw na bawełnę. Najlepiej wchłania wodę, dobrze się pierze, szybko wysycha i jest trwała. Rozważ nasze ręczniki z bawełny organicznej, aby mieć pewność, że będą trwałe i najwyższej jakości. Ręczniki – podobnie jak papier – mają swoją gramaturę. Cieńsze szybciej schną, lecz są nieco bardziej delikatne, niż te o większej gramaturze. Grubsze ręczniki dają wrażenie luksusu, jednak po kąpieli schną zdecydowanie dłużej. Zatem jeśli nie masz w swojej łazience czynnego cały rok wydajnego grzejnika, nie warto ich kupować. Zwróć także uwagę na wykończenie ręcznika - nawet najlepsza bawełna nie pomoże, gdy jego brzegi zaczną się rozpruwać po kilku praniach. Wybierając ręcznik w Labwell nie musisz martwić się takimi kwestiami, gdyż dajemy Ci pełną gwarancję najwyższej jakości produktów, które będą Ci świetnie służyły przez długie lata.

Jaki największy błąd podczas używania ręcznika popełnia większość z nas?

Największy błąd, jaki popełniamy, to odwieszanie wilgotnego ręcznika na haczyk. Taki ręcznik nie będzie miał warunków, aby dobrze wyschnąć i szybko złapie nieprzyjemny zapach. Kiedy w łazience jest zbyt wilgotno, a grzejnik jest wyłączony, powieś swój ręcznik na świeżym powietrzu, na oparciu krzesła lub gdziekolwiek indziej, aby miał szansę dobrze wyschnąć. Posiadanie specjalnego stojaka na ręczniki w łazience może znacznie ułatwić sprawę.

Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata?

Dlaczego ręczniki tracą miękkość?

Wszystkie materiały, które są używane na co dzień z czasem tracą swoje pierwotne właściwości, jednak zła pielęgnacja ręczników (zwłaszcza nieodpowiednie pranie i suszenie) może znacząco wpłynąć na przyspieszenie utraty ładnego wyglądu oraz miękkości tkanin. Oprócz niewłaściwego prania i suszenia, niewskazane jest także prasowanie ręczników żelazkiem, gdyż niszczy to włókna i spłaszcza je, przez co materiał traci swoją puszystość.

Najczęstsze błędy popełniane przy praniu ręczników to:

  • ustawianie niewłaściwego trybu prania – wielu z nas pierze ręczniki w zbyt wysokich temperaturach w celu usunięcia bakterii, które mogą się na nich znajdować. Jednak pranie w trybie powyżej 60°C przyczynia się do utraty miękkości włókien i odbarwień koloru. W temperaturach powyżej 60°C powinno się prać tylko ręczniki dla niemowląt, osób chorych oraz te wykorzystywane w miejscach publicznych np. na basenie lub siłowni, gdzie łatwo jest zakazić się chorobami skóry. Ręczniki kolorowe zwykle zaleca się prać w maksymalnie 40-50°C. Na metkach mogą się pojawić jeszcze bardziej restrykcyjne zalecenia w przypadku ręczników ozdobnych, ręczników z mikrofibry, ręczników szybkoschnących lub posiadających dekoracyjny pas;
  • przeładowywanie bębna – chłonne tkaniny jak np. frotte mocno nasiąkają wodą, co powoduje, że łatwo jest przeładować nimi pralkę, gdyż są ciężkie. Na sucho ręczniki mogą nie zajmować wiele miejsca, lecz gdy w bębnie pojawia się płyn, zwiększają swój ciężar. Kiedy pralka jest przepełniona, wypłukanie środków piorących z materiałów jest utrudnione. Detergenty mogą więc pozostać we włóknach ręczników, co spowoduje ich sztywnienie;
  • zbyt duża ilość detergentów – pozostałości środków piorących na włóknach ręcznika oblepiają go i sklejają, przez co materiał staje się sztywniejszy i bardziej szorstki w dotyku. Niewłaściwe jest nie tylko dodanie zbyt dużej ilości proszku, ale także dolanie za dużo płynu zmiękczającego. Da to krótkotrwały efekt spulchnienia i zwiększonej puszystości. Pokryje materiał ręczników woskowatą warstwą, która po wielokrotnym praniu w zmiękczaczach narasta i zmniejszy chłonność ręcznika oraz spowoduje jego sztywnienie;
  • pranie ręczników z innymi rzeczami – materiały typu frotte łatwo zahaczają się o suwaki i inne wystające elementy odzieży. Może to spowodować wyciąganie nitek z ręczników, jak również ich kosmacenie. W rezultacie utracą z czasem ładny wygląd;
  • zbyt mocne wirowanie – ręczniki można wirować, jednak nie powinno się ustawiać większych obrotów niż 700 na minutę. Wyższy tryb wirowania wpływa na niszczenie materiałów frotte, utratę ich miękkości oraz pierwotnego wyglądu.

W wielu sytuacjach na jakość prania ręczników wpływ ma także twardość wody w jakiej je pierzemy. Im bardziej jest zmineralizowana, tym szybciej ręczniki będą się zużywać. W domach, w których występuje miękka woda, ręczniki dłużej zachowują swoją puszystość.

Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata?

W czym prać ręczniki i jak to robić właściwie?

Pranie ręczników we właściwy sposób pomaga zachować delikatne włókna, dzięki czemu będziesz cieszyć się ich miękkością na skórze przez wiele lat. Do prania ręczników najlepiej używać żeli i płynów w ilości zalecanej przez producenta. Można także korzystać ze sprawdzonych domowych metod.

Ocet w trakcie prania ręczników może pomóc w zapobieganiu nieprzyjemnym zapachom, neutralizowaniu bakterii i usuwaniu plam (nawet tych najbardziej uporczywych) bez stosowania drogich, szkodliwych dla środowiska i pełnych chemii odplamiaczy, niezależnie od tego, co jest przyczyną zaistniałej plamy. Biały ocet poradzi sobie z większością z nich. Zaleca się go zastosować, a dopiero potem wyprać ręczniki w tradycyjny sposób.

Wystarczy dodać do prania szklankę octu – wlać go do dozownika na płyny. Dla większego efektu można także dosypać pół szklanki sody oczyszczonej. W ten sposób usunięte zostaną resztki detergentu z pranych rzeczy, co zapewni im miękkość, którą zachowają na dłużej. Sztuczne płyny do płukania i środki piorące nadają bowiem tkaninom szorstkości i sztywności.

Jak prać ręczniki przed ich użyciem, aby były miękkie?

Po wybraniu odpowiedniej tkaniny, z której stworzone są nasze ręczniki istotne jest, aby wyprać je przed pierwszym użyciem w celu usunięcia powłoki silikonowej dodanej podczas procesu produkcyjnego. Usunięcie tej powłoki uwalnia włókna tkaniny, umożliwiając im łatwiejsze wchłanianie wody. Wstępne pranie pomaga również usunąć drobne, sypiące się włoski pozostałe z procesu tkania.

Do pierwszego prania dodaj pół szklanki białego octu wraz z ok. połową zalecanej ilości detergentu. Ocet pomoże zachować trwałość kolorów i usunąć wszelkie pozostałości na ręczniku. Ponadto takie ręczniki nie będą farbować innych, tych jaśniejszych. Jeśli chcesz, aby ręczniki miały przyjemny, lekki zapach, spróbuj dodać kilka kropli olejku eterycznego.

Instrukcja prania ręczników

Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby utrzymać ręczniki w świeżości i czystości przez długi czas.

  1. Podziel ręczniki według koloru. Oprócz wody, ręczniki mają tendencję do wchłaniania barwników z innych przedmiotów w trakcie prania. Dlatego jeśli masz klasyczne białe ręczniki, przeprowadzenie ich przez cykl płukania z innymi białymi ręcznikami pomoże uniknąć przebarwień. Jeśli pierzesz także kolorowe ręczniki, możesz uniknąć plam i przenoszenia barwnika na inny kolor tkaniny.
  2. Nie przeciążaj pralki. Ze względu na to, że ręczniki są wykonane z chłonnego materiału, suszenie może potrwać dłużej, jeśli nie mają odpowiedniej przestrzeni do poruszania się w bębnie pralki. W przypadku większości pralek ładowanych od góry maksymalna liczba ręczników, które należy prać jednocześnie, wynosi 10. Jeśli posiadasz pralkę ładowaną od przodu, zalecane jest pranie 7 lub mniej sztuk ręczników.
  3. Użyj łagodnego detergentu. Jeśli zauważysz, że twoje ręczniki są nieco sztywne, spróbuj użyć połowy zalecanej ilości detergentu do prania. Detergent może z czasem gromadzić się na włóknach, zmniejszając w ten sposób ich chłonność i puszystość.
  4. Ręczniki wymagają dokładnego prania, aby pozbyć się bakterii i sebum, które gromadzą się po wyschnięciu. Użyj więc standardowego ustawienia programu prania dla ręczników lub tkanin bawełnianych. Zastanawiasz się, czy powinieneś prać ręczniki w gorącej lub zimnej wodzie? Może to zależeć od rodzaju ręcznika i jego zabrudzenia (szczegółowe zalecenia dotyczące temperatury znajdują się poniżej). Pranie w zimnej wodzie pomoże zachować delikatne włókna ręcznika na dłużej.

Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata?

Jak czyścić zabrudzone ręczniki lub wyeliminować nieprzyjemny zapach z ręczników?

Regularne pranie ręczników to świetny sposób na przedłużenie ich żywotności, zachowanie koloru, utrzymanie świeżego zapachu i miękkości. Jeśli jednak chcesz wyczyścić szczególnie zabrudzone ręczniki lub jeśli Twoje ręczniki mają nieprzyjemny zapach, przeprowadź cały cykl prania używając tylko jednej szklanki destylowanego białego octu. Jeśli to nie przyniosło porządanych efektów, ponownie wypierz ręczniki, używając pół szklanki sody oczyszczonej (bez octu i detergentu) i wysusz je tak, jak zwykle. Następnie wypierz ręczniki ponownie przy użyciu zwykłego detergentu i wysusz je.

Warto wiedzieć, że chociaż wybielacz jest dobrym sposobem na usunięcie plam, rozkłada również włókna tkaniny i ostatecznie skraca żywotność ręcznika. Naturalna alternatywa, to soda oczyszczona, która pomoże rozjaśnić tkaniny bez stosowania ostrych chemikaliów.

Jak suszyć ręczniki, aby były puszyste?

Kiedy nieodpowiednio suszymy ręczniki, tracą one swoją przyjemną fakturę. Nie należy suszyć ich bezpośrednio na grzejnikach. Najlepiej jest to robić na świeżym powietrzu, jednak nigdy nie można pozostawiać ręczników na silnym słońcu. Przed rozwieszeniem ręczników powinno się je strzepywać, by zapobiec zlepianiu się włókien i efektowi sztywnego materiału. Z tego powodu warto jest także powtórzyć strzepnięcie tuż po wyjęciu ręczników z suszarki, przed złożeniem ich i schowaniem w szafie. Nie należy też składać ręczników do suszenia na pół, gdyż powietrze musi mieć swobodę cyrkulowania przez materiał. Będzie to również sprzyjać rozwojowi bakterii. Kolejną rzeczą, której nie należy robić, jest wieszanie ręczników na haczyku, ponieważ deformuje to ich strukturę i powoduje, że nie schną równomiernie.

Jednak miękkość ręczników najdłużej pozwoli utrzymać suszenie ich z użyciem suszarki bębnowej o czym piszemy poniżej.

Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata?

Jak suszyć ręczniki w suszarce bębnowej, czyli najlepszej metodzie na suszenie ręczników?

Suszarka nie tylko suszy tkaninę i sprawia, że ręczniki są od razu gotowe do użycia, ale dzięki wykorzystaniu ciepłego powietrza rozdziela i spulchnia włókna materiału. Jest to ważne, gdyż ręczniki po praniu i suszeniu tradycyjną metodą zwykle są zbite i szorstkie. Puszystości po wyjęciu z bębna suszarki nie da się uzyskać z wykorzystaniem suszarek wolnostojących. Dodatkowo, używając suszarki bębnowej, unikamy także czynników szkodzących miękkości ręczników, takich jak słońce i bezpośredni kontakt z gorącym grzejnikiem. Przez co ryzyko zblaknięcia materiału i utrata koloru jest zminimalizowana. Podczas takiego suszenia, wszystkie ręczniki są suszone równomiernie, a suszarka likwiduje szkodliwe drobnoustroje. Tym samym znika konieczność prania ręczników w bardzo wysokich temperaturach, by wyeliminować wirusy, bakterie czy pleśń. Ma to także pozytywny wpływ dla alergików.

Możesz użyć specjalnych piłeczek gumowych, które skracają czas suszenia w suszarce bębnowej, poprawiając cyrkulację ciepłego powietrza. Dzięki temu zaoszczędzisz również na prądzie, który zużywa suszarka.

Jak zmiękczyć zniszczone ręczniki?

Jeśli masz już zniszczone ręczniki i chciałbyś poprawić ich wygląd oraz miękkość – umieść je w suszarce bębnowej lub odśwież je parowo za pomocą pralki z funkcją pary lub parownicy. Domowym sposobem będzie pranie ręczników z octem i sodą. Dosyp pół szklanki sody oczyszczonej do prania w fazie płukania – pozwoli to odświeżyć materiał i poprawić wygląd ręcznika. Dodanie do bębna pół szklanki octu nada tkaninom puszystości i miękkości. Może jednak wpłynąć na pogorszenie zapachu, przez co bardziej rekomendujemy metody parowe i wykorzystanie strumienia ciepłego powietrza w suszarkach bębnowych.

Jak często prać ręczniki?

Są osoby preferujące codziennie świeży ręcznik. Jednak nie ma potrzeby prania go po każdym użyciu.  Zaleca się wymianę ręcznika co 3-4 dni. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego zapachu ręcznika i sprawić, że nie będzie rozwijał w sobie bakterii. Ważne jest, aby wyciągnąć ręczniki zaraz po skończeniu prania, ponieważ nawet po krótkim czasie leżenia w pralce może się rozwijać na nich pleśń. Tuż po zakończeniu cyklu prania, rozwieś je swobodnie na suszarce.

Jak przechowywać ręczniki?

Możesz przechowywać ręczniki w szafie, na stojaku łazienkowym lub ułożyć je starannie w szufladzie. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, aby nigdy nie składać ręczników, gdy są jeszcze wilgotne. Powinny być całkowicie wysuszone. Należy je także przechowywać w suchym, wolnym od wilgoci miejscu.

 Jak prać i prawidłowo dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata?

Wskazówki jak dbać o ręczniki, aby służyły nam przez lata

Przy odpowiedniej pielęgnacji, wysokiej jakości ręczniki mogą przetrwać lata. Poznaj kilka prostych sposobów dbania o nie:

  • Pozostaw ręczniki do wyschnięcia przed włożeniem ich do kosza na pranie.
  • Zawieś ręczniki na drążku. Unikaj haczyków, gdyż wilgoć i pleśń będą mogły łatwiej się na nich gromadzić.
  • Każda osoba w domu powinna mieć co najmniej 2 ręczniki kąpielowe, tak aby nawet w dniu prania mieć czysty i świeży ręcznik.
  • Jeśli używasz produktów ze środkami wybielającymi takimi jak wybielająca pasta do zębów lub kremy z nadtlenkiem benzoilu, wyznacz specjalnie dla nich odpowiednie ręczniki, gdyż produkty te mogą odbarwiać tkaniny.

Wskazówki dotyczące prania i pielęgnacji określonych rodzajów ręczników

Wiedza o tym jak prać ręczniki, wykracza poza standardowe wskazówki dotyczące prania i suszenia opisane powyżej. Wynika to z tego, że niektóre rodzaje tkanin mają bardziej specyficzne potrzeby w zakresie pielęgnacji i przechowywania.

Ręczniki z bawełny organicznej

Aby dbać o te ręczniki kąpielowe, użyj zimnej wody i łagodnego detergentu. Trzymaj się delikatnego cyklu prania i nie używaj wybielacza, gdyż uszkodzi to delikatne włókna ręcznika z bawełny organicznej.

Ręczniki waflowe

Ręczniki o splocie waflowym są wykonane tak, by wyjątkowo szybko wysychały. Należy prać je w pralce przy użyciu zimnej wody i łagodnego detergentu. Nie wybielaj ręczników waflowych.

Ręczniki dziecięce

Jeśli jesteś rodzicem noworodka lub niemowlęcia, możesz prać jego ręcznik wraz z resztą ubrań dziecka w zimnej wodzie. Ponieważ układ odpornościowy tak małego dziecka jeszcze się nie rozwinął, istotne jest, aby prać ręczniki niemowlęce po każdym użyciu przez co najmniej kilka pierwszych miesięcy. Gdy Twoje dziecko rośnie, a kąpiele stają się coraz częstsze, możesz prać ręczniki rzadziej – zazwyczaj wystarczy co 3-4 dni.

Podczas prania, używaj łagodnego mydła w płynie, które jest bezzapachowe i wolne od barwników, aby uniknąć podrażnienia wrażliwej skóry dziecka. Zimna woda jest zalecana do regularnego prania. Jeśli jednak ręcznik zostanie zabrudzony, przepierz go w ciepłej lub gorącej wodzie, aby pomóc w dezynfekcji tkaniny.

Ręczniki plażowe

Przed praniem ręczników plażowych, najpierw energicznie je strzepnij i pozwól im wyschnąć. Istotne jest, aby usunąć piasek i inne zabrudzenia, aby nie uszkodziły włókien bawełny podczas cyklu prania. Należy pamiętać, że takie ręczniki są zazwyczaj lżejsze niż ręczniki kąpielowe, dlatego ich czas suszenia będzie krótszy.

Gdzie kupić ręczniki?

Wybór odpowiednich ręczników może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał Twój codzienny rytuał kąpieli. Ręczniki kąpielowe, ręczniki z bawełny organicznej, ręczniki wegańskie i inne, które znajdziesz w Labwell wzniosą Twoje doświadczenia kąpieli do poziomu SPA. Nasz szeroki i starannie dobrany asortyment ultra-miękkiej, wysokiej jakości kolekcji ręczników i szlafroków został zaprojektowany, aby otulić Cię przyjemnymi tkaninami. Stosując kilka prostych porad odnośnie prania, suszenia i przechowywania ręczników, będziesz cieszyć się zarówno ich wyglądem jak i miłym dotykiem skóry przez wiele lat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl