Nieustanne zmęczenie a poprawienie jakości snu 0
Nieustanne zmęczenie a poprawienie jakości snu

Brak snu wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale także na nasze zdrowie i równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jeśli przez większość swoich dni odczuwasz zmęczenie, wypijasz duże ilości kawy, które nie dodają Ci energii, a jedyne o czym marzysz w pracy jest znaleźć się w domu i zasnąć to czas na wprowadzenie zmian.

Regularne odsypianie w weekendy niewystarczającej ilości snu w tygodniu nie przynosi rezultatów, a także wiąże się z niską produktywnością podczas wykonywanych zadań. Kiedy jesteśmy zmęczeni, mamy mniejszą zdolność do skupienia i jesteśmy bardziej podatni na stres. Często wydaje nam się, że pracujemy wystarczająco dobrze, gdyż poświęcamy na pracę dużą część czasu. Jednak to tylko pozory, które znacznie zmniejszają naszą produktywność.

Wyspana osoba jest w stanie zwiększyć swoją produktywność o 35%, kreatywność o 40%, a umiejętność podejmowania właściwych decyzji aż o 50%. Efektywność pracownika to przede wszystkim jego skuteczność, a nie liczba godzin spędzonych w pracy. Warto jest być tego świadomym i w sytuacji permanentnego zmęczenia podjąć kroki, które pomogą je wyeliminować.

Przedstawimy Ci 4 skuteczne wskazówki, które znacznie poprawią efektywność Twojego snu i codzienne funkcjonowanie oraz mają na celu utrzymanie długoterminowo wysokiego poziomu energii.

 

1. Zwróć uwagę jak spędzasz cały swój dzień

Aby zidentyfikować przyczyny bezsenności warto zwrócić uwagę na to jak spędzamy cały swój dzień, a nie tylko kilka godzin przed pójściem spać. Korzyścią pandemii koronawirusa było to, że wielu z nas zmusiła do zatrzymania się i zastanowienia nad tym, które obszary naszego życia działają, a które nie. Które działania mogą wywoływać u Ciebie nieprzespane noce?

Czy to coś co jesz? Może to być zarówno jakość spożywanych produktów jak i pora ich jedzenia. Czy jest to związane ze stresem lub z aktywnością fizyczną w nieodpowiednich godzinach? Możesz zdać sobie sprawę, że kiedy planujesz zbyt wiele spotkań lub kiedy nie robisz sobie chwil przerwy po południu, Twój organizm staje się zbyt pobudzony, by zasnąć w nocy.

Planowanie najbardziej intensywnej pracy rano, spowalnianie aktywności po obiedzie i wykonywanie przyziemnych zadań wieczorem, takich jak odpowiadanie na emaile może zdziałać cuda. Szukaj tych przypływów i odpływów we własnym dniu. Możesz potrzebować dokonać niewielkich zmian, które przyniosą dużą różnicę.

 

2. Eksperymentuj

Sprawdzanie tego, co działa najlepiej dla Ciebie, będzie się odbywać metodą prób i błędów. Możesz przetestować dobry materac, wysokiej jakości pościel, aplikacje ułatwiające zasypianie lub żywność zawierającą flawonoidy i przeciwutleniacze, które pomagają wyciszyć organizm jak np. papryka, jabłka i winogrona.

Wystarczającym może okazać się stworzenie nowego harmonogramu pracy lub rozpoczęcie ćwiczeń mindfulness pomagających uspokoić umysł (wystarczy codzienna 20 min sesja). Praktykowanie mindfulness polega na medytacji i wykorzystaniu innych metod relaksacji służących rozwijaniu uważności oraz skupienia się na "tu i teraz". Badania przeprowadzone na dużych populacjach ludzi wykazały, że praktyka ta jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Zatem pozostaje wybrać najbardziej odpowiadającą nam aktywność lub aktywności i regularnie je stosować.

Mindfulness jako metoda na zmęczenie w ciągu dnia i poprawienie jakości snu

3. Traktuj swoją sypialnię jak regenerującą przestrzeń

W trakcie pandemii duża część osób pracowała w domu. Co oznaczało, że moglibyśmy pracować, jeść i spać w tym samym miejscu – w naszych łóżkach. Badania pokazują, że jeśli przeniesiesz pracę do łóżka, prawdopodobnie będziesz o niej myśleć nawet po jej zakończeniu. Dlatego postaraj się stworzyć osobne miejsce do pracy. Łóżko zarezerwuj tylko do spania i odpoczynku.

 

4. Wyeliminuj niebieskie światło przed snem

Na co dzień spotykamy się z ogromną liczbą bodźców – rozmawiamy, piszemy, pochłaniamy mnóstwo informacji, podróżujemy i pracujemy wielozadaniowo. Realizację większości z tych zadań umożliwiają nam laptopy i smartfony, które jednocześnie wytwarzają niebieskie światło blokujące wydzielanie melatoniny, co znacznie utrudnia Twój sen.

Melatonina obniża ciśnienie krwi, poziom glukozy oraz temperaturę ciała i sprawia, że nasz zegar wewnętrzny odróżnia noc od dnia, przygotowując organizm do zdrowego snu. Niebieskie światło ma szkodliwe działanie także na nasze oczy. Zaburza procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce oka, powodując jego przemęczenie, pieczenie, suchość, a w konsekwencji uszkodzenie narządu wzroku, bóle głowy i zaburzenia snu.

Według przeprowadzonych badań, osoby, które korzystały przed pójściem spać z urządzeń elektronicznych, były w istotnie większej grupie ludzi ze zwiększoną podatnością na nadwagę i otyłość w porównaniu do pozostałych badanych. Naucz się zatem odcinać od wszelkich urządzeń elektronicznych, zwłaszcza tych z ekranami po 22:00.

 

Efektywny sen to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia, zmniejszenie podatności na kontuzje, produktywną pracę, wsparcie kreatywności i zwiększenie energii w ciągu dnia. Kiedy jesteśmy przemęczeni, wiele ważnych procesów nie zachodzi prawidłowo w organizmie, powodując obniżenie jakości naszego życia. Warto jest więc inteligentnie wykorzystywać własne zasoby i nie przedkładać zbyt często pracy nad sen, tak aby w perspektywie długoterminowej być szczęśliwym człowiekiem oraz cieszyć się dobrym zdrowiem mentalnym i fizycznym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl